A Szent István napi ünnepségünk a visszajelzések szerint „igen felemelő, szép volt”. Megemlítendő a gyerekek jelenléte, akikre az ünnepi, emelkedett lelkiség láthatóan hatással volt.
Köszönhető a 986 esztendeje, Boldogasszony napján eltávozott első királyunk örökségének és a mintegy 110 főnyi résztvevőknek, valamint a szereplőknek.
Ünnepségünk elemei voltak:
- ünnepi mise a Kegytemplomban, a végén az új kenyér László atya általi megáldása. A mi kenyerünket oltárhoz vitte: Erdélyi Gábor és felesége Olga;
- a templom kapujából vonulás a Szent István szoborcsoporthoz (az ország, a Szent korona felajánlása a Boldogasszonynak). Tisztelgő megállás.
- vonulás tovább a Szent Korona Dombhoz. A templomkertet zengően betöltő, Szent István énekeket a kisbazilika kántora, Mózes Krisztina és csoportja énekelte elő; Zsigmond Szabolcs tárogató kíséretével.
- A Dombnál, Kondor Kati vezetésével, a szokott módon, Himnuszunkat megelőzően, jelezvén az összetartozásunkat a határon kívüliekkel, a közönség elhelyezte a területek zászlócskáit.
- imát és áldást mondott Ajtony Artúr ref. és Veperdi Zoltán ev. lelkész;
- az ünnepi beszédet – dr. Hantó Zsuzsa történész hirtelen jött megbetegedése miatt – Kondor Kati mondott;
- Szent István imáját régi hűséges barátunk, Csabai János színész-rendező mondta el;
- A templomban megáldott új kenyeret Erdélyi Gábor keresztvetése után, Olgával felszeletelték és a közönségnek szétosztották. Otthoni betegeknek is jutott belőle.
- Az énekeket Zsigmond Szabolcs nem csak kísérte, hanem tárogatóján szólót is játszott;
- a kánikulai melegben díszőrséget álltak a Szent László Társaság (1861) és Rend részéről: vitéz lovag Bozó József széktartó és lovag Szőke Gyula;
- maréknyi földet hoztak a Dombra: John László (Érsekújvár), Kovás Jenő és Erzsike (Marosvécs várkastélya és Szováta Marianum) és Zoltán Attila (Pécsváradi bencés monostor lehullott vakolataiból);
- Korényi Z. a zárszóban megemlékezett az elmúlt hetekben elhunyt társainkról: Dálnoki Gaal Ferenc, Szabó Éva határvédnök, Molnár Ferenc, „a vén zászlótartó” és Mocsár Csaba.
Beszámolt a Domb továbbfejlesztéséről és költségeiről. Felhívást tett közzé az 5 éves határvédnöki oklevelek támogatói (2000 Ft/határkő) meghosszabbítására, további 5 évre;
Útravalóul felolvasott egy, a kegytemlom kosarából származó, „SMS a Jóistentől” üzenetet: „Imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek!” (Lukács 23.41); - búcsuzóul Veperdi tiszteletes úr a résztvevőnek egy-egy igét tartalmazó kártyácskát adott át.
A befejezés után, a lelki emelkedettségben, a találkozás öröme, az egymásra találás, az ifjúság jelenléte még sokakat ott tartott. Spontán, személyes beszélgetések alakultak ki.. Az utolsó csoport tagjai 14 órakor távoztak.
Köszönet a résztvevőknek, a szereplőknek, a vezérénekesi csoportnak és a munkával hozzájárulóknak (Őrzők és Réti István hangosítása).
Köszönet a fényképet készítőknek: Albrecht Bea, Zoltán Attila, dr. Perneczky László.
Hálát adunk a Teremtőnek ezért a szép napért!
A Szent Korona Domb Őrzők nevében:
Korényi Zoltán